Dlouhodobě se věnuji využtií GIS v oblasti přírodních věd. Jedním z mých hlavních pracovních nástrojů je QGIS, který jsem dlouhou dobu používal na vše od předzpracování dat až po mapové výstupy. S potřebou zpracovávat větší objemy dat a automatizovat pracovní postupy, jsem však začal také hojně využívat další nástroje jako jsou R, GDAL a Python.

Nejnovější články od autora

QGIS atlas – mapové listy se zobrazením jednotlivých vrstev

V tomto blogu si ukážeme příklad použití tvorby atlasu, který vychází z reálného dotazu účastníka našeho kurzu QGIS pro pokročilé. Princip použití atlasu spočívá v automatické tvorbě sady mapových výstupů na základě jednotlivých prvků ve vrstvě. Jak se takový atlas dá vytvořit popisujeme v materiálech pro školení (kapitola Tvorba atlasu). To je ale jen zlomek možností, které atlas nabízí. Díky možnosti provázání hodnot s různými parametry, využití vzorců nebo malých Python skriptů, máme při generování vícelistých výstupů téměř neomezené možnosti.

Přejít na článek »

Automatizace v QGIS – Tvorba vlastních nástrojů pomocí jazyka Python

Každý kdo pracuje s prostorovými daty, se dříve nebo později dostane do situace, kdy pro dosažení požadovaného výsledku používá posloupnost dílčích nástrojů (např. Výběr prvků na základě atributu -> ořezaní vrstvy -> obalová zóna). V praxi se často stává, že stejný postup chceme aplikovat na různá vstupní data, nebo (v horším případě) musíme stejný postup opakovat několikrát na původních vstupních datech, např. z důvodu jejich drobných úprav v průběhu projektu. V takovém případě je vhodné naučit se proces automatizovat – vytvořit si vlastní nástroj, který bude tuto posloupnost operací opakovat za nás. Jelikož celý automatizovaný pracovní postup potom můžeme provést spuštěním jediného nástroje, výhodu takového přístupu pocítíme velmi brzo.

Přejít na článek »