Jsem vývojář a přispěvatel do řady open source GIS projektů (GRASS GIS, PyWPS, OpenLayers, ), nejvíce pracuji v programovacím jazyku Python a JavaScript. Spolupracoval jsem na řadě webových aplikacích, např. na Národním geoportálu INSPIRE.

Jsem iniciátorem a původním autorem projektu PyWPS, který postkytuje rozhraní OGC Web Processing Service (WPS) v jazyce Python. V tomto jazyce jsem měl možnost pracovat s celou řadou knihoven, jako je GDAL, OWSLib, do které také přispívám a GRASS GIS.

Vedu školení pro programování v jazyce Python (GeoPython), zabývám se podporou školení GRASS GIS a webovými mapovými technologiemi.

V posledních letech pracuji zejména jako vývojář webových mapových aplikací a datový analytik a nezávislý konzultant. Působil jsem v několika menších firmách, které se zabývají GIS a datovým zpracováním (Help Service – Remote Sensing, Cleerio, MapTiler). Jsem zakládajícím členem sdružení Otevřená GeoInfrastruktura, a členem Open Source Geospatial Foundation.

Nejnovější články od autora

Zimní setkání GISMentors a spolupracovníků

V pátek a v sobotu 24. a 25. ledna proběhlo v Praze další pracovní setkání skupiny GISMentors. Pátek byl nabitý nejenom neformálním setkáním v restauračním zařízení, ale i prvním letošním celodenním kurzem QGIS pro začátečníky. V sobotu jsme pak v užším kolektivu spolupracovníků diskutovali o přípravě dalších kurzů, zejména dlouhodobě plánovaném kurzu k projektu R (z pohledu nejen prostorových dat) a úpravě školení PostGIS, tak aby bylo cíleně zaměřeno na účastníky, kteří již znají SQL. Pro účastníky, kteří SQL neznají se pokusíme udělat obecný úvod do prostorových databází i s ohledem na souborové databáze. Slibovaná a dlouho připravovaná trička GISMentors se bohužel do termínu našeho srazu nepodařilo vyrobit, ale dorazily alespoň samolepky s motivem mandarinek. Pokud byste měli o samolepky zájem, napište nám e-mail a my vám pár samolepek rádi pošleme. AKTUALIZACE: Trička už jsou a vypadají skvěle, kdo si objednal, může se těšit a kdo si neobjednal, může nám napsat, máme jich pár navíc.

Přejít na článek »

Gisquick developer sprint

Ve dnech 8.7. a 9.7.2019 se v kavárně Pracovna v Praze uskutečnil Gisquick developer meeting. Sjeli jsme se z celého světa: Martin a Jáchym z Česka, David z Hongkongu, Clemens ze Švýcarska a Marcel ze Slovenska. Co je Gisquick Projekt Gisquick vznikl v roce 2014 ve spolupráci s kolegy z bývalé slovenské firmy GISTA (GISTA byla později prodána firmě T-Mapy). Gisquick slouží pro rychlé sdílení prostorových dat v prostředí internetu nebo lokální sítě, a to ve formě webové mapové aplikace. Sestává se ze tří komponent: zásuvný modul do QGIS serverová komponenta postavená na bázi QGIS Server a Django frameworku klientské javascriptové mapové prohlížečky Pracovní postup publikace prostorových dat – nebo-li tvorba webové mapy – je následující: Uživatel vytvoří mapovou kompozici v QGIS a uloží ji Spustí se zásuvný modul GISQuick a nastaví se metadata nutná pro zobrazení ve webovém prohlížeči Zásuvný modul vytvoří soubor ZIP s metadaty a daty, např. Shapefile, ten se nahraje po přihlášení na publikační server Gisquick Tím dojde k publikaci. Výhodou použití QGIS serveru je, že data budou vykreslena stejně jako v prostředí QGIS Desktop a v Gisquick webové prohlížečce – odpadá tak problém přenosu mapových stylů. Spolu s daty a styly jsou v projektu QGIS […]

Přejít na článek »

GISMentors sprint jaro 2019

První květnový víkend proběhlo další setkání našeho OpenGeoLabs/GISMentors týmu v podhůří Českého středohoří. Cílem bylo zhodnotit uplynulý půlrok a hlavně naplánovat další práce a nastavit chystané produkty a školení. Nedávno proběhlo první školení GeoServer pro začátečníky, chystáme ještě školení GeoPython pro začátečníky. Do konce léta máme program již zaplněn, a to především díky školením ve firmách. Na základě toho se nám daří udržovat a rozšiřovat naše materiály aktuální. Mohou tak z toho těžit všichni uživatelé open source GIS. Chystáme se navíc spustit program technické podpory otevřeného GIS softwaru. Samozřejmě jsme zorganizovali i několik fotografických seancí, z nichž nejnapínavější bylo focení pomocí snímače umístěného na družici Sentinel 2A, která prolétala v sobotu nad místem konání sprintu v 10:30 místního času. Další setkání GISMentorů proběhne nejpozději opět za půl roku, místo a čas zatím nejsou známé.

Přejít na článek »